Ram Nation  

 

Riverview Rams Athletics 

 

   Athletic Department Staff

  Rod Dragash
Athletic Director
 
Rudy Fraraccio
Assistant Athletic Director
  Marcia O'Gorman
Assistant Athletic Director
  Mark Kidd
Administrative Assistant
 

 

 
 

 
 

  CONGRATULATIONS TO OUR 2017-18 CHAMPIONS! Boys Swimming: District, Regional and State Champions Girls Swimming: District and Regional Champions Volleyball: District and Regional Champions Girls Cross Country: District Champions Boys Golf: District Champions Football: District Champions Boys Lacrosse: District Champions 

Athletic Forms 

**All applicable forms must be filled out prior to participating in TRY-OUTS or regular/pre-season workouts, practice, or games**

 

 

 

 

 

 

  Contract   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  NCAA GPA   

 

  Worksheet   

 

 

 

 

 


 

FALL SPORTS:

 (CLICK ON COACH'S NAME TO SEND AN EMAIL)

 FOOTBALL        

Interim Varsity Coach: Josh Smithers  

JV Coach: Bernard Ziggler  

Freshman Coach: Marvin Harris 

 

 VOLLEYBALL    

Head Coach: Nickie Halbert  

JV Coach: Annie Howard  

Freshman Coach: Mark Burk

Varsity Assistant Coach:  Ramon Diaz

 

CROSS COUNTRY  

 Head Coaches: Jay Roper and Charles Elsey 

 

SWIMMING      

Boys Head Coach: Brent Arckey  

Girls Head Coach: Terri Leap

Asst. Coach: Marcia O' Gorman 

 

 GOLF  

Boys Head Coach: John Sprague  

Girls Head Coach: Joe Angelo  

 

 SIDELINE CHEERLEADING  

Varsity Coach:  Laura Watson  

JV Coach:  christina.prieur@sarasotacountyschools.net  

Freshman: Jessica Ribar


 

WINTER SPORTS:

 (CLICK ON COACH'S NAME TO SEND AN EMAIL)

 GIRLS BASKETBALL   

Head Coach: Stacia Hill  

JV Coach: Gerald Perry 

Assistant Coach: Andre McCloud 

 

BOYS BASKETBALL  

Head Coach: BJ Ivey  

JV Coach: Rudy Fraraccio  

Assistant Coaches: Brandon Knecht and Markee Teal

 

  GIRLS SOCCER  

Head Coach: Fabio el Farissi  

JV Coach: Edgar Marquez

Assistant Coach Stacey Monroe  

 

  BOYS SOCCER  

Head Coach: Ed Stroop  

JV Coach: Jeffrey Marquez     

 

  GIRLS WEIGHTLIFTING  

Head Coach:  Connie Hubbard  

Assistant Coach: Bernard Ziggler  

 

  WRESTLING  

Head Coach: Brian Sebaaly  

Assistant Coach: Jarett Curtis  


 

SPRING SPORTS:

 (CLICK ON COACH'S NAME TO SEND AN EMAIL)

GIRLS LACROSSE   

Head Coach: Ashley McLeod  

JV Coach: Natalie Smithers 


 

   BOYS LACROSSE   

Head Coach:  Pete Delisser  

JV Coach: Matthew Cassalia 

Assistant Coach Alan Asselstine

 

  GIRLS TENNIS  

Head Coach:  Kathy Rosenberg  

 

  BOYS TENNIS  

Head Coach:  Holly Holton  

 

  BOYS WEIGHTLIFTING  

Head Coach: Josh Smithers  

Assistant Coach: Bob Smithers 

 

 TRACK & FIELD  

Head Girls Coach: Jay Roper 

Head Boys Coach: Bernard Ziggler 

Assistant Coaches: Gerald Perry, Jim Anderson and Connie Hubbard

 

 BASEBALL  

Head Coach: Jeremy Schmidt, Jason Schmidt, Jeff Gjerhardt, Steven Dezz, Chuck Woods, Tim Enos 

 

 

 SOFTBALL  

Head Coach: Michaela Stockhill, Michael Stockhill, Susan Berry, Brook Teal, Park Carrier